Ciekawostki na temat kawy

Kawa jest drugim po wodzie najczęściej spożywanym napojem na świecie. Jest również jednym z najbardziej popularnych napojów wśród konsumentów i to już od wieków. Najpopularniejszym rodzajem ziaren kawy jest Arabica, która daje łagodniejsze smaki niż ziarna Robusty. Warto jednak wiedzieć, co wchodzi w skład tego pysznego napoju! 

Gdzie uprawia się kawę?

Najlepsza kawa uprawiana jest w tropikach, pomiędzy zwrotnikiem Raka i Koziorożca.

Zwrotnik Raka znajduje się 23,5 stopnia na północ od równika, a Zwrotnik Koziorożca 23,5 stopnia na południe (obie te wartości są odniesione do bieguna północnego Ziemi).

Brazylia produkuje więcej kawy niż jakikolwiek inny kraj

Brazylia jest największym na świecie producentem kawy, z ponad 4 miliardami funtów ziaren produkowanych rocznie. Brazylia produkuje około jednej trzeciej światowej kawy i robi to od 1853 roku, kiedy to uzyskała niezależność od Portugalii. Brazylia eksportuje również ponad 12 miliardów dolarów rocznie w postaci palonych ziaren do klientów na całym świecie.

Istnieją trzy główne rodzaje ziaren kawy używane w paleniu: Arabica, Robusta i Liberica

Arabica: Najpopularniejszy rodzaj ziarna kawy, ma gładki smak i mniejszą kwasowość niż Robusta.

Robusta: Bardzo gorzka i kwaśna kawa, jest używana do specjalnych mieszanek, takich jak espresso, ponieważ nadaje napojowi więcej kopa.

Liberica: Hybryda pomiędzy Arabicą i Robustą, daje łagodniejszy smak niż każda z nich osobno, ale nadal zapewnia pewną siłę uderzenia do filiżanki kawy.

 Robusta ma mniej więcej dwa razy więcej kofeiny niż ziarna Arabica.

Robusta ma około dwa razy więcej kofeiny niż ziarna Arabiki.

Kofeina jest środkiem pobudzającym, a także łagodnym diuretykiem (sprawia, że oddajesz więcej moczu), co może pomóc Ci poczuć się bardziej rozbudzonym rano. Nie należy jednak przesadzać — kofeina może powodować bóle głowy, bezsenność lub niepokój, kołatanie serca i inne problemy u niektórych osób.

kawa najczęściej wybierana to ciekawa roślina, która odegrała dużą rolę w historii ludzkości. Jest to również jeden z najbardziej popularnych napojów na świecie, więc nie jest zaskakujące, że mamy wszystkie rodzaje faktów na temat kawy na wyciągnięcie ręki.