Sprawna oraz oczyszczona klimatyzacja i przewody wentylacyjne są niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na komfort podróżowania. Szczególnie doceniamy to podczas wysokich temperatur. Klimatyzacja ma jednak podstawową wadę, generuje sporą ilość wilgoci, która osadza się w kanałach wentylacyjnych. W takim środowisku idealnie rozmnażają się bakterie i grzyby, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego tak ważne jest regularne odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji. Zaleca się robić to przynajmniej raz w roku. Jeżeli z nadmuchu zacznie wydobywać się specyficzny nieprzyjemny zapach, to znak, że należy przeprowadzić proces ozonowania

Ozonowanie jest naturalną i całkowicie bezpieczną metodą pozbycia się nieprzyjemnych zapachów i drobnoustrojów chorobotwórczych z układu klimatyzacji. Ozon wykazuje niezwykle silne właściwości dezynfekcyjne. Gaz ten może dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, których nie można odkazić za pomocą innych sposobów. Ponadto nie ma potrzeby stosowania środków chemicznych, które mogłyby utrzymywać się we wnętrzu samochodu przez długi czas, szkodząc naszemu zdrowiu.

Ozon powstający w generatorze ozonu rozprasza się w pomieszczeniu, a po przeprowadzeniu procesu ozonowania rozpada się do postaci czystego tlenu. Substancje organiczne, które powodują nieprzyjemny zapach zużywają ozon w reakcji utleniania. Po około 30 minutach od zakończenia procesu, stężenie ozonu spada o połowę. Po każdych kolejnych 30 minutach jego poziom obniża się również o połowę, aż do całkowitego rozkładu. W procesie ozonowania nie powstają żadne odpady. Po ozonowaniu wnętrze samochodu należy wietrzyć przez minimum 2 godziny. 

ozonator